Avent etablerar sig i Karlskrona
Under våren flyttar vi in i våra nya lokaler i Karlskrona och etablerar oss därmed med ett kontor till.
Eftersom vi redan samarbetar med flera kunder i Karlskrona inom både industri och bostadsrättsföreningar så blir detta ett naturligt steg på vägen.
– Vi har egentligen inte sökt oss ner mot Karlskrona utan har flera gånger varit efterfrågade på olika jobb och det är förstås väldigt roligt, säger Per Wallin, VD på Avent. Därmed är en flytt ner naturligt nu då det blir bättre för både kunder och medarbetare.
Adressen blir Gullbernavägen 2 i ett område där fler kollegor i branschen finns. Två anställda är redan inriktade på att utveckla arbetet i Karlskrona och en eventuell utveckling med fler anställda finns men kommer ske med försiktighet så att utvecklingen landar successivt.
– Vi tror verkligen på det här och ser att efterfrågan finns i Karlskrona, fortsätter Per Wallin. Vi vet att vi är unika i branschen med att ha så stort fokus på service samt energianalyser med en egen certifierad energikartläggare till exempel. Vi vänder oss också mot privata kunder vilket de flesta lite större bolagen i Kalmar inte gör, den tanken tar vi med oss även till Karlskrona.
Inflytt sker på Gullbernavägen 2 under våren.
2026-03-10